Skip Navigation LinksПочетна > Здравје > Алтернативна медицина
Bookmark and Share


Црн чај
Црниот, зелениот и белиот чај се подготвуваат од листовите на чајната билка (Camellia sinensis).

Што треба да знаеме за црниот чај и зашто е добро да го пиеме?

Листовите од чајот се собираат внимателно и се оставаат да ферментираат природно. За трите видови чај се селектираат различни делови од растението, во различно време од годината и се оставаат да ферментираат во различен период.
 
 
Црниот чај има горчлив вкус. Првите неколку голтки обично не се многу пријатни за оние кои прв пат го пробуваат. По првите неколку чаши ќе се вљубите во него. Заедно со млеко, малку изладен и засладен со мед или шеќер, црниот чај е прекрасен пијалок кој секој треба да го проба.

Кои се лековитите својства на црниот чај ?

  • Црниот чај содржи големо количество на витамини Ц и Е и е силен антиоксиданс. Тој се бори против стареењето додека се пие и кога се применува на кожата. Можете да си направите компресии со мали кесички врз лицето за да ја тонизирате кожата и да ги отстраните сенките под очите.
  • Црниот чај е погоден за ослободување од стресот. Луѓето кои често конзумираат црн  чај стануваат полесно прилагодливи кон стресните ситуации. Поради истата причина полесно преминуваат и во процес на релаксирање.
  • Црниот чај делува поволно на функцијата на желудникот, го активира метаболизмот и ги смирува стомачните болки.
  • Црниот чај е ефикасен кај луѓето со низок крвен притисок, но бидејќи содржи кофеин, со него треба да внимаваат луѓето со висок крвен притисок.

Во секој случај, една шоља црн чај е многу здрав и убав почеток на денот.

Коментари
Име


Коментар

Прати


коментатор: Beti
коментар: Mnogu e poubav od zeleniot.Momentalno go pijam :)
коментатор: зоран
коментар: прекрасен е
коментатор: Zoran
коментар: Mnogu pokoristen e zeleniot caj
коментатор: MIRA
коментар: IZVONREDEN E KOGA SI MAMURNA
коментатор: pipa
коментар: prekrasen e, jas cesto go pijam namesto kafe
 
Анкета

Поради што би раскинале со партнерот?